Internet stał się naszą codziennością, zarówno w prywatnym, jak i zawodowym życiu. Przenosimy do niego coraz więcej jego aspektów, od relacji, przez biznes, ostatnio także szkołę, aż po rozrywkę. W sieci są już prawie wszyscy, coraz częściej dzieci i osoby starsze. Dlatego, z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Danych Osobowych wraz z Joanną Dąbrowską, naszą Sales Engineer, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tematowi bezpieczeństwa danych w Internecie.

Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy w miarę analogowi, to prawdopodobnie znajdzie się kilka aplikacji lub aktywności, w których udostępniamy zbyt wiele wrażliwych informacji lub nasze dane są niewystarczająco chronione. Żeby to w pełni zrozumieć, zgłębimy kwestię czym są owe dane. To nie tylko te detale osobowe (wprowadzane do obiegu np. poprzez formularze, czy zdjęcie dokumentu tożsamości wysyłane do banku), to także loginy i hasła, informacje dotyczące miejsca zamieszkania, statusu materialnego, lokalizacje wynikające ze śledzenia naszego urządzenia, zdjęcia naszych bliskich, a nawet lista przeglądanych stron i analiza preferencji zakupowych. Te wszystkie informacje są nową walutą dla przestępców – w niepowołanych rękach mogą być wykorzystane przeciwko nam.

Szczególnie narażone na cyberataki związane z wyciekiem danych są osoby niestosujące odpowiednich form zabezpieczenia, zbyt ufne, szczególnie dzieci oraz osoby starsze. Warto uświadomić je, jak dbać i chronić dane w Internecie.

W przygotowanym z tą myślą filmie Joanna Dąbrowska opowiada o:

  • zagrożeniach płynących z niewystarczającego zabezpieczania danych w Internecie
  • konsekwencjach udostępniania niektórych danych,
  • tożsamości, którą tworzymy, poruszając się w Internecie, a która może zostać skradziona i wykorzystana do cyberataku,
  • przemocy w sieci, przed którą powinniśmy jak najszybciej zabezpieczyć siebie i nasze dzieci,
  • możliwościach weryfikacji tego czy nasze dane już wyciekły i skąd,
  • sposobach zabezpieczania plików i danych oraz skutecznych metodach uwierzytelniania,
  • roli edukacji na temat bezpieczeństwa internetowego oraz szanowania prywatności i tożsamości innych

O tych i wielu innych aspektach bezpieczeństwa w sieci dowiecie się z nagrania. To niecałe 20-minutowe webinarium jest prawdziwą pigułką wiedzy i wskazówek, jak bezpiecznie poruszać się w sieci i na co uważać.

Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem i podzielenie się nim z najbliższymi, a podczas aktywności w sieci do większej ostrożności.

Anna Falkowska

Anna Falkowska

CEE Marketing Manager w Trend Micro
Wolontariuszka w programie Internet Safety for Kids and Families od 2019 roku. W Trend Micro od kwietnia 2015 roku. Odpowiada za działania wizerunkowe i marketingowe wsparcie sprzedaży na terenie Polski i kilkunastu krajów w regionie centralnej i wschodniej Europy. Marketer z kilkunastoletnim doświadczeniem w marketingu B2B, głównie w branży IT. W programie ISKF zajmuje się współpracą z partnerami, adaptacją globalnych działań na rynku polskim oraz planowaniem i realizacją lokalnych aktywności dla dzieci, rodziców i nauczycieli.