Regulacje prawne, takie jak choćby RODO, mają zapewnić prywatność naszym informacjom. Jednak samo prawo nie wystarczy, gdy wiele osób nadal nie wie jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych w sieci. Czasami nie mają one nawet świadomości, że publikowanie pewnych treści w sieci wiąże się z dostarczaniem prywatnych danych osobowych. Co warto podkreślić, również dzieci spędzają dużo czasu w Internecie, średnio 4 godziny i 50 minut dziennie – w tym, z mediów społecznościowych czy gier online. Stąd tak ważne jest, aby od samego początku uczyć je dobrych nawyków. Pomóc w tym może darmowa platforma edukacyjna Cyber Academy, którą firma Trend Micro inauguruje w Polsce 28 stycznia br., w Dniu Ochrony Danych Osobowych.

Według badania Trend Micro „Bezpieczeństwo w sieci dzieci w wieku 8-14 lat” z 2020 roku, już 40 proc. 8-12 latków korzysta z Internetu, a wśród 13-16 latków odsetek ten wynosi niemal 90 proc. Mimo że liczby te stale rosną, a dzieci poruszających się swobodnie po sieci jest coraz więcej, poziom wiedzy o cyberbezpieczeństwie jest wśród nich nadal niewielki. Jak wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku, tylko 60 proc. z nich nie udostępnia loginu i hasła do swojego profilu oraz nie wysyła obcym osobom swoich zdjęć.

Obecność w Internecie wiąże się również z zagrożeniem cyberbullingu – już co piąty nastolatek doświadczył ośmieszania bądź poniżania ze względu na treści, które publikował w Internecie, a co trzeci – wyzwisk (według raportu „NASTOLATKI 3.0” Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i NASK).

32-36 proc. rodziców bardzo obawia się tych zagrożeń, a jednocześnie mniej, niż połowa rodziców (44 proc.) potrafiłaby skonfigurować kontrolę rodzicielską zarówno na telefonie/tablecie, jak i komputerze/laptopie (jak wskazuje raport Trend Micro). Większość rodziców dzieci w wieku 8-16 lat przyznaje, że nie wiedzą lub nie są pewni jak zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie z Internetu (zabezpieczyć urządzenie przed wirusami, hakerami, kradzieżą danych).

– Umiejętność dbania o swoją prywatność w Internecie jest jedną z niezbędnych, które pozwolą na bezpieczne i pozytywne wykorzystywanie możliwości sieci, szczególnie istotna w obliczu pojawiających się nowych metod oszustw i wykorzystywania takich danych. Dzieci są na nie wyjątkowo narażone, ponieważ często poziom edukowania ich w kwestii bezpieczeństwa w sieci jest zwyczajnie niewystarczający. To właśnie jeden z głównych powodów, dla których opracowaliśmy program Cyber Academy – mówi Anna Falkowska, CEE marketing manager w Trend Micro i wolontariusza programu Internet Safety for Kids & Families.

Przygotowana przez Trend Micro platforma Cyber Academy to cykl bezpłatnych szkoleń w formie krótkich filmów wideo, skierowany do dzieci w wieku 7-10 lat. Program został zaprojektowany z myślą o edukacji dzieci pod okiem rodziców i nauczycieli, dlatego każdy odcinek cyklu zawiera dedykowane materiały dydaktyczne dla dorosłych. Cyber Academy zachęca do rozpoczęcia dyskusji nt. cyberbezpieczeństwa już od najmłodszych lat i dostarcza do tego odpowiedniej wiedzy. Wśród poruszanych tematów pojawia się wspomniane bezpieczeństwo danych osobowych. Dzieci będą mogły dowiedzieć się czym właściwie są dane osobowe, dlaczego należy je chronić i w jaki sposób robić to skutecznie.

W ramach Cyber Academy najmłodsi zostaną zapoznani także z takimi tematami jak: fake newsy, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, zasady tworzenia skutecznych haseł czy higiena korzystania z Internetu oraz kultura i wzajemny szacunek w sieci. Lektorem filmów jest Jarosław Boberek, znany dzieciom jako głos wielu kultowych postaci bajkowych.

Dostęp do polskich materiałów edukacyjnych w ramach Cyber Academy jest całkowicie darmowy i dostępny dla wszystkich tutaj: https://www.trendmicro.com/internet-safety/pl/cyber-academy

Platforma jest częścią globalnego programu Internet Safety for Kids & Families prowadzonego przez firmę Trend Micro.

Anna Falkowska

Anna Falkowska

CEE Marketing Manager w Trend Micro
Wolontariuszka w programie Internet Safety for Kids and Families od 2019 roku. W Trend Micro od kwietnia 2015 roku. Odpowiada za działania wizerunkowe i marketingowe wsparcie sprzedaży na terenie Polski i kilkunastu krajów w regionie centralnej i wschodniej Europy. Marketer z kilkunastoletnim doświadczeniem w marketingu B2B, głównie w branży IT. W programie ISKF zajmuje się współpracą z partnerami, adaptacją globalnych działań na rynku polskim oraz planowaniem i realizacją lokalnych aktywności dla dzieci, rodziców i nauczycieli.