Powyższe pytanie zadaliśmy dzieciom i młodzieży z Polski w ramach drugiej edycji konkursu What’s Your Story? Konkurs polegający na przygotowaniu dwuminutowego filmu lub plakatu z odpowiedzią na zadane pytanie rozstrzygnęliśmy 18 kwietnia 2023 r. Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach oraz jedną nagrodę specjalną.

Ideą konkursu jest umożliwienie młodzieży oddania głosu w globalnej dyskusji na temat bezpiecznego i właściwego korzystania z Internetu. Stąd też pytanie konkursowe –– które skłoniło dzieci do przemyśleń na temat tego w jaki sposób robić to odpowiedzialnie.

Internet jest dziś kojarzony przez dzieci i młodzież najczęściej z nieograniczonym dostępem do wiedzy, całej biblioteki filmów, seriali i muzyki dostępnej za jednym kliknięciem oraz licznych komunikatorów umożliwiających stały kontakt z bliskimi i znajomymi. To też nadal żywa w naszej pamięci nauka i praca zdalna. W Internecie można się bawić, uczyć i pracować zdalnie, często również zarabiać. Ale Internet ma dużo więcej do zaoferowania — zmienia świat od ponad 50 lat, pomaga w rozwoju świata i ludzi. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na zadanie konkursowe, które pozwala oddać dzieciom głos w dyskusji na temat tego, w jaki sposób możemy wykorzystać Internet, żeby uczynić świat lepszym.

Na pytanie konkursowe można było odpowiedzieć w formie 2-minutowego video – filmu z akcją na żywo lub animacji – lub przygotowując plakat – przy użyciu farb, kredek lub dowolnej techniki manualnej. Filmy i plakaty zostały ocenione przez jury, w skład którego weszli przedstawiciele programu Internet Safety For Kids and Families, a także partnerzy konkursu: Allegro, Cinema City, Cyber Women Community, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Instytut Przyszłości im. Stanisława Lema oraz superTATA.tv.

Wśród zwycięzców znaleźli się:

Nagroda specjalna dla pracy grupowej trafiła z kolei do zespołu z pracowni animacyjno-filmowej Młodzieżowego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Konkurs organizowany jest lokalnie w 9 krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Kolejna polska edycja już wkrótce!

Anna Falkowska
Anna Falkowska

CEE Marketing Manager w Trend Micro
Wolontariuszka w programie Internet Safety for Kids and Families od 2019 roku. W Trend Micro od kwietnia 2015 roku. Odpowiada za działania wizerunkowe i marketingowe wsparcie sprzedaży na terenie Polski i kilkunastu krajów w regionie centralnej i wschodniej Europy. Marketer z kilkunastoletnim doświadczeniem w marketingu B2B, głównie w branży IT. W programie ISKF zajmuje się współpracą z partnerami, adaptacją globalnych działań na rynku polskim oraz planowaniem i realizacją lokalnych aktywności dla dzieci, rodziców i nauczycieli.